+90 535 465 33 07
info@betatron.com.tr

Anasayfa / 3D YAZICI

3D YAZICI

Katkısal üretim olarak da bilinen 3 boyutlu üretim “additive manufacturing”, bir bilgisayarda planlanan veya 3 boyutlu olarak üretilen nesneleri birden fazla malzeme kullanılarak ek bir kalıp veya fikstüre ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde üreten bir cihazdır.

 

Bir ekipman üretmek, 3D tarayıcı kullanarak taranan bir nesneyi yazdırmak, tasarladığınız bir tasarımın prototipini yapmak ve hatta kendi ürününüzü oluşturmak için 3D baskı teknolojisini kullanabilirsiniz.

 

Özetle, 3D yazıcılar, istediğiniz her şeyi yazdırmanıza izin verir.

 

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

 

3D yazıcıların çalışma mantığı, herhangi bir üç boyutlu modelin katmanlama teknolojisi ile plastiği eriterek direkt olarak üretimine dayanır.

 

 

3D yazıcıların çalışma mantığını daha iyi anlamak için şu şekilde maddelere ayırabiliriz:

 

Modelleme: Daha önce belirtildiği gibi, üretilecek nesne için bilgisayar verilerini geliştirmek için 3D tasarım programları (CAD) veya 3D tarama teknolojileri kullanılır. Oluşturulan model, 3D baskı işlemine başlamadan önce genellikle STL dosya formatına dönüştürülür.

 


 

3D Printing: En şaşırtıcı kısım, 3D baskının yapıldığı bölümdür. Baskı işleminde, 3D baskıya verdiğimiz model, öğeyi katmanlara koyarak oluşturulur. Bu katmanlar, plastik eritme, lazer sinterleme ve stereolitografi gibi çeşitli teknikler kullanılarak oluşturulur.

 

Yüzey iyileştirme: Son olarak, eski teknolojilerle karşılaştırıldığında, 3D yazıcılarla yaptığımız şeylerde boyutsal yanlışlıklar olabilir. Bu durumda, temel öğeler son bir yüzey temizleme, iyileştirme veya iyileştirme işleminden yararlanabilir. 

 

 

Terimler ve anlamları

 

3 boyutlu yazıcı teknolojileri nelerdir?

 

               FDM: Fused Deposition Modeling – Eriyik Yığma Modellemesi, eritilmil termoplastik malzemeyi, pozisyonu bilgisayar tarafından kontrol edilen bir nozzle ile yığma işlemi yaparak katmanlar halinde model oluşturur.

 

               SLA: Stereolitographic Apparatus veya kısaca SLA adı verilen teknoloji sıvı polimer tankının yüzeyini katılaştırarak katmanlar halinde baskı almak için kullanılır.

 

               SLS: Selective Laser Sintering – Seçici Lazer Sinterleme, metal nesneler için 3d baskı teknolojisi, ardışık toz katmanlarını seçici olarak kaynaştırmak veya sinterlemek için kullanılan 3d baskı tekniğidir.

 

Filament nedir?

 

               Filament, FDM teknolojisi ile nesneleri 3D modellemek için kullanılan malzemedir. Nozzle tarafından eritilip yığılan bir termoplastiktir.

 

               ABS: Akrilonitril Bütadien Stiren, yazıcılarda yaygın olarak kullanılan bir filament türü olup, oldukça güçlüdür, ancak baskı almak zor ve eridiğinde kötü koku bırakan bir maddedir.

 

               PLA: Polilaktik Asit biyobozunur bir plastiktir. ABS’ye nazaran baskı alması daha kolay olup koku yaymaz. Ancak ABS kadar dayanıklı değildir.

 

               PETG: Polietilen Tereftalat’ın polimerizasyonu sırasında bilelime Glikol Eklenmesiyle oluşur. PETG’deki “G” Glikol modifiyeli olduğu anlamına gelir. Gıda güvenliği olduğu ve Dayanıklılık ve yazdırma kolaylığı açısından PLA ve ABS filamentlerin ortasında olup, iki filamentin güzel özelliklerini barındırır.

 

               Dilimleyici (Slicer): 3D yazıcıların nesneleri basabilmesi için katmanlara bölerek nozzle ucunun izleyeceği yolu kodlayan programlardır. Dilimleyici STL formatını sistemin konumunu, hızını ve sıcaklığını kontrol eden G-Code’a çevirir.

 

               G-Code: G-Code, 3 boyutlu yazıcıya işlem yapma talimatı vermek için kullanılan dildir. Bu kod dilimleyici tarafından yazılır ve hareket, hız, dönme, derinlik gibi makinenin çalışmasında kullanılan diğer ilgili araçlar ve sensörlerin eylemlerini kontrol eder.

 

               Baskı Tablası: Isıtılabilen veya sadece yatak görevi gören tablalar baskı yapıldığı yüzeylerdir. Isıtılmış bir tabla, ekstrüzyon edilen plastik katmanın çok hızlı bir şekilde soğumasını ve daha sonra bükülmesini önler.

 

ERDİ SEMİH VİDİNLİOĞLU

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

 

BETATRON MÜHENDİSLİK, 2018 yılında elektrik ve otomasyon alanında hizmet vermek amacıyla Eskişehir’de kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ