+90 535 465 33 07
info@betatron.com.tr

Anasayfa / ETHERNET AĞ BAĞLANTILARI II/III

ETHERNET AĞ BAĞLANTILARI II/III

Ethernet Ağ Bağlantıları I/III – Ethernet Tarihçesi – yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

Ethernet Topolojileri ve Protokolleri II/III

 

Geleneksel Ethernet bir veri yolu topolojisi kullanır, yani ağdaki tüm cihazlar veya ana bilgisayarlar aynı paylaşılan hattını kullanırlar. Her aygıtın, MAC adresi olarak da bilinen bir Ethernet adresi vardır. İletişimde olan cihazlar, mesajların hedeflenen alıcılarını belirtmek için Ethernet adreslerini kullanırlar.

 

Ethernet üzerinden gönderilen veriler frame şeklinde bulunurlar. Bir Ethernet frame’i, bir üst bilgi, bir veri bölümü ve birleştirilmiş uzunluğu en fazla 1.518 bayt olan bir alt bilgi içerir. Ethernet üst bilgisi, hem hedeflenen alıcının hem de gönderenin adreslerini içerir.

 

Ethernet üzerinden gönderilen veriler, ağdaki tüm cihazlara otomatik olarak yayınlanır. Ethernet adresini çerçeve başlığındaki adresle karşılaştırarak, her bir Ethernet cihazı, her çerçeveyi kendisi için tasarlanıp tasarlanmadığını belirlemek için test eder ve çerçeveyi uygun şekilde okur veya atar. Ağ bağdaştırıcıları bu işlevi donanımlarına dahil eder.

 

Bir Ethernet ağı üzerinde iletim yapmak isteyen cihazlar, önce ortamın mevcut olup olmadığını veya bir iletimin devam edip etmediğini belirlemek için bir ön kontrol gerçekleştirir. Ethernet mevcutsa, gönderen cihaz bilgiyi kabloya iletir. Bununla birlikte, iki cihazın bu testi yaklaşık olarak aynı anda gerçekleştirmesi ve her ikisinin de aynı anda iletim yapması mümkündür.

 

Tasarım gereği, bir performans değiş tokuşu olarak, Ethernet standardı aynı anda birden fazla iletimi engellemez. Sözde çarpışmalar meydana geldiğinde, her iki iletimin de başarısız olmasına neden olur ve her iki gönderici cihazın da bilgiyi yeniden iletmesini gerektirir. Ethernet, yeniden iletimler arasındaki uygun bekleme süresini belirlemek için rastgele gecikme sürelerine dayalı bir algoritma kullanır. Ağ bağdaştırıcısı da bu algoritmayı uygular.

 

Geleneksel Ethernet'te, çarpışmaları yayınlamak, dinlemek ve algılamak için bu protokol CSMA/CD (taşıyıcı algılamalı çoklu erişim/çarpışma algılaması) olarak bilinir. Bazı yeni Ethernet biçimleri CSMA/CD kullanmaz. Bunun yerine, dinleme gerektirmeden noktadan noktaya eşzamanlı gönderme ve almayı destekleyen tam çift yönlü Ethernet protokolünü kullanırlar.

Önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi “Ethernet şu anda en çok kullanılan LAN protokolü ve uluslararası bilgisayar endüstrisi standardı olarak ismini duyurmayı başardı.” Aşağıdaki tabloda Ethernet’in kullanımının diğer bilgi iletim yollarına göre daha çok tercih edildiğini görmekteyiz.

 

 

İletişim protokolü

Pazar payı

Uygulama alanları

Sponsorları

CANBus

%25

Otomotiv, proses kontrol

CiA, OVDA, Honeywell, Bosch

ProfIbus

%26

Proses kontrol

Siemens, ABB

LON

%6

Bina otomasyonu

Echelon, ABB

Ethernet

%50

Fabrika içi veri yolu

Bütün şirketler

Interbus

%7

Üretim

Phoenix Contact

FIeldbus

%7

Kimya endüstrisi

Fisher-Rosemount, ABB

ASI

%9

Bina otomasyonu

Siemens

Modbus

%22

Noktalar arası

Birçok şirket

ControlNet

%14

Fabrika içi veri yolu

Rockwell

 

Ethernet kablolarının erişimleri sınırlıdır ve bu mesafeler (100 metre kadar) orta ve büyük ağ kurulumlarını kapsamak için yetersizdir. Ethernet ağındaki bir repeater, birden fazla kablonun birleştirilmesine ve daha büyük mesafelerin yayılmasına izin verir. Bir köprü aygıtı, Ethernet'i kablosuz ağ gibi farklı türde başka bir ağa bağlayabilir. Popüler bir repeater cihaz türü, bir Ethernet Hub'ıdır . 

 

Hub, birden çok ağ etkin aygıtı birleştiren küçük, dikdörtgen, ucuz bir aygıttır. Genellikle plastikten yapılırlar ve sıradan bir duvar prizinden güç alırlar. Hub'ın amacı, tüm cihazların doğrudan birbirleriyle iletişim kurabileceği tek bir ağ segmenti oluşturmaktır.

 

2000'li yılların başına kadar,  Ethernet  Hub'ları, basitlikleri ve düşük maliyetleri nedeniyle ev ağı için yaygın olarak kullanılıyordu. Fakat son zamanlarda broadband routers evlerde Hub’ların yerini almıştır. 

 

ÖZLEM KURUMUŞ

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

 

 

Kaynak :

LifeWire,  Bradley Mitchell, Introduction to Ethernet Network Technology, 2019

 

 

 

BETATRON MÜHENDİSLİK, 2018 yılında elektrik ve otomasyon alanında hizmet vermek amacıyla Eskişehir’de kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ