+90 535 465 33 07
info@betatron.com.tr

Anasayfa / FLIR C5 TERMAL KAMERA NEDİR?

FLIR C5 TERMAL KAMERA NEDİR?

Termal kamera, görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen IR enerjiyi (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını IR enerjiye göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir.

 

Tüm nesneler, eğer 0 Kelvin yani -273 Santigrat derece üzerinde ise termal enerji yaymaktadır. Bu enerji nesnelerde sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir. Bu sebeple aydınlık ya da karanlık bir alanda olmanız termal görüntüyü etkilemez. Kısacası termal kameralar, gözle göremediğimiz sıcaklık değişimlerini görebileceğimiz görüntülere dönüştürmektedir.

 

Gelişen termal kamera sistemleri günümüzde çeşitli sektörlerin kullanımına açıktır. Askeri alanlardan sonra sağlık alanında da sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. FLIR’ ın öncülüğünde farklı çözünürlük ve büyüklüklerde her alana uyum sağlayabilen termal kameralar geliştirilmiştir.

 

İnşaat mühendisliği alanında, çelik yapılarda metal yorgunluğunun tespiti için, sıva altında oluşan küf nem veya çatlakların tespiti içinde kullanılır.

 

Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, dağıtım panoları, trafolar, kompanzasyon sistemleri termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler enerji kesintisi yapılmadan tespit edilebilir.

 

Ayrıca;

  • Buhar, basınçlı gaz, sıcak su, sıcak hava taşıyan sistemlerin kaçaklarının tespiti
  • Elektrik panoları, iletim hatları, aşırı yüklenen enerji sistemlerinin bağlantı hatalarının ve gereğinden fazla yüklenip ısı yaratan yerlerinin tespiti
  • Motor, rulman, dönen parçaların yağlanmamasından kaynaklanan sürtünme ve oluşturduğu yerlerin tespiti,
  • Konut, iş merkezi gibi binaların enerji verimliliğinin ölçülmesinde, enerji sarfiyatının düzeltilmesi için sorunlu bölgelerin tespiti
  • Su kaçağı tespiti, rutubet nem kontrolü tespitlerinde de kullanılmaktadır.

 

FLIR C5, 160 × 120 (19.200 piksel) termal kamera çözünürlüğüne sahiptir.

Termal görüntü, MSX özelliği sayesinde gerçek görüntü üzerine yerleştirildiği için fotoğraflardaki cisimler çok daha belirgin ve seçilebilir durmaktadır. 

 

MSX® (Çoklu Spektral Dinamik Görüntüleme), 5 megapiksel kamera ve LED feneri ile gözle göremeyeceğiniz sorunları tanımlamanız oldukça kolay olacaktır. Termal görüntüleme için ışığa ihtiyacımız yoktur fakat normal görüntü ile birleştirildiği için karanlık ortamlarda LED fenerini de kullanmanız tavsiye edilmektedir.

 

Kızılötesi görüntü ile MSX görüntü arasındaki fark oldukça belirgindir.

Sadece digital kamera özelliğini de kullanabilmektesiniz ya da gerçek görüntü içerisindeki kızılötesi görüntüyü görebilmektesiniz.

 

FLIR Ignite ™, çekmiş olduğunuz görüntüleri yedeklemek için geliştirilmiş bir uygulamadır. C5’in Wi-Fi bağlantısı sayesinde görüntüleri isterseniz cloud üzerinden FLIR Ignite ile paylaşabilirsiniz ya da kameradan kablo yardımı ile siteye bilgisayarınızdan yükleyebilirsiniz. Böylece görüntülere her zaman her yerden ulaşabilirsiniz. Yüklediğiniz dosyaları isterseniz şifreleri olarak başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.

 

FLIR C5, boyutları sayesinde her yerde taşıyabileceğiniz bir termal kameradır. Batarya dahil 0.19 kilogramdır. Su ve toza karşı IP54 (IEC 60529) koruması bulunmaktadır. Fiziksel etkilere karşı oldukça dayanıklıdır, 2 metrelik düşüşe dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Renk Paletleri açısından bizlere birçok seçenek sunmaktadır; Demir, Gökkuşağı, Lav, Sıcak Beyaz, Sıcak Siyah, Kutup, Gökkuşağı HC. Demir renk paletinin bizlerde anlaşılması daha kolay gelmektedir. Çünkü metalin ısındıkça kırmızı, turuncu ve sarıya döndüğünü biliriz ve termal kamera kullanırken en açık renkli bölgenin en sıcak olduğunu anlamamız çok daha kolaydır.

 

3,5 inch dokunmatik ekrana sahip olan FLIR C5’in kullanımı oldukça basittir. Sol taraftaki göstergeden kamerayla baktığınız alanın minimum ve maksimum sıcaklıklarını görebilirsiniz. Aynı zamanda ekranda beliren işaretler hangi noktanın maksimum sıcaklıkta, hangi noktanın minimum sıcaklıkta ve sizin incelediğiniz noktanın hangi sıcaklıkta olduğunu göstermektedir. Eğer isterseniz ekrandaki seçilen alanı genişletebilir ya da küçültebilirsiniz, hatta maksimum sıcaklık göstergesi (kırmızı) ve minimum sıcaklık göstergesini (mavi) kullanmayabilirsiniz.

 

Depolama Hafızası 5000’den fazla görüntüyü saklayabilmektedir. Galerinizde istediğiniz isimde klasör oluşturabilir, görüntülerini burada saklayabilirsiniz.

 

Şarj Özelliği ise içerisinde bulunan dahili Lityum İyon pil, USB-C (1 A) bağlantı kablosu ile ister bilgisayarınızdan isterseniz de adaptörünüzle kolayca şarj edebilirsiniz. Pil çalışma süresi yaklaşık 4 saattir. Pil, ekran parlaklığı, depolama alanının doluluk oranı, Wi-Fi, Bluetooth, Yükleme seçeneği ve LED ışık seçeneğini üst sayfasından görebilmekte, değiştirebilmektesiniz.

 

                                                                                      SEÇENEKLER

 

Seçenekler bölümünde Ölçüm Parametrelerini, Bağlantıları, Kamera Sıcaklık Aralığını, Kaydetme, Depolama seçeneklerini değiştirebilirsiniz.

 

Ölçüm Parametrelerini ortam şartlarına göre değiştirebilmektesiniz.

 

Bağlantılar bölümünde Wİ-Fi ya da Bluetooth bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Kamera Sıcaklık ayarlarında ölçüm yapacağınız sıcaklığı seçerek kameranızı kalibre edebilirsiniz.

 

Seçenekleri kaydetme ve depolamada görüntülerin cloud ile bağlantısının otomatik olup olmayacağını, kaydettiğiniz görüntünün türünü seçebilirsiniz. Digital kamera özelliğini de yine burada aktifleştirebilirsiniz.

 

Cihaz ayarlarında ise Türkçe dilini seçebilir, rahatça termal kameranızı kullanabilirsiniz. Ekran döndürme, otomatik kapatma, ekran parlaklığı değiştirme gibi özellikleri burada değiştirebilirsiniz.

 

Termal kameranızın güncellemesini de  yapabilirsiniz. 

 

FLIR C5’ i satın almak için buraya tıklayınız.

 

ÖZLEM KURUMUŞ

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

 

 

Kaynakça;

Wikipedia, Termal Kamera

 

BETATRON MÜHENDİSLİK, 2018 yılında elektrik ve otomasyon alanında hizmet vermek amacıyla Eskişehir’de kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ