+90 535 465 33 07
info@betatron.com.tr

Anasayfa / Redresör

Redresör

Redresör(doğrultucu) nedir?

 

İçinden sadece bir akımın geçmesine izin vererek alternatif akımı (AC) doğru akıma (DC) dönüştürmek için kullanılan rikal aparat. Doğrultucular, tüketici elektroniği ve bilgisayar donanımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Piller DC elektrik sağlar. Bununla birlikte, evdeki elektrik prizlerinde standart elektrik şekli AC'dir, bu nedenle AC'yi DC'ye değiştirmek için elektronik cihazların içinde bir doğrultucuya ihtiyaç vardır.

DC tutarlı bir şekilde tek yönde akar, AC ise adından da anlaşılacağı gibi “belirsiz ve sabit olmayan” dır. Elektronikte kullanılan birçok doğrultucu türü vardır. Bununla birlikte, tüketici elektroniğinde yaygın olarak kullanılan iki çeşit vardır. Hepsi AC'yi DC'ye dönüştürerek çalışır, ancak yöntemleri farklıdır.

Yarım Dalga Doğrultucular

 Yarım dalga doğrultucularda, AC'nin sadece yarısının bir diyottan geçmesine izin verilirken diğer yarısı bloke edilir. Bu, bir diyot kullandığı için en basit doğrultucu devre türüdür, ancak AC'nin yalnızca yarısı DC'ye dönüştürüldüğü için çok verimli değildir. AC motorlarda normalde yarım dalga doğrultucular kullanılır.

SMPS Redresör - Trafosuz redresör - IGBT Redresör | ARTSAN Enerji

Tam Dalga Doğrultucular

Tam dalga doğrultucular daha verimlidir. Akımı DC olarak değiştiren dört diyottan oluşan bir diyot köprüsü kullanırlar.

AC-DC dönüştürücülerin başlıca uygulama alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

DC motor kontrolü

Akümülatör şarjı

Elektroliz ile kaplama

DC kıyıcılar ve inverterlerin beslenmesi

DC gerilim kaynakları ve regülatörler

Neden Doğrultucu Pil Şarj Cihazı seçilmelidir? Endüstriyel doğrultucu akü şarj cihazı, ağda olası bir elektrik kesintisi durumunda, özellikleri nedeniyle güvenilir ve kesintisiz bir güç kaynağı gerektiren servislere güvenli ve kararlı DC sağlamak için tasarlanmıştır. Doğru akım kaynağı gerektiren tüm uygulamalar için kullanılır. Endüstriyel güç kaynakları, DC'deki kritik şarjlara güç sağlamak veya her tür pili şarj etmek için tasarlanmış, sağlamlığı ve güvenilirliği ile öne çıkan endüstriyel bir doğrultucuya dayanmaktadır. Endüstriyel güç kaynakları, yüksek güvenilirlik, verimlilik ve maliyet etkinliği sağlamak için standartlaştırılmış SCR ve IGBT güç dönüştürücü teknolojilerine dayanmaktadır. Her tür akü ve teknolojiye, her voltaj ve akıma uyum sağlayan dijital kontrol teknolojisine sahip güvenli bir ekipmandır. Şarjın harmonik bozulma olmaması, besleme kaynağından elektriksel olarak izole edilmesi ve kalıcı olarak enerji verilmesi gereken kritik uygulamalara DC sağlamak için tasarlanmıştır.

 

Kaynaklar:

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ-YÜKSEK LİSANS TEZİ Hasan YAHYAOĞLU

California Institute of Technology

https://www.caltech.edu/

 

BETATRON MÜHENDİSLİK, 2018 yılında elektrik ve otomasyon alanında hizmet vermek amacıyla Eskişehir’de kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ