+90 535 465 33 07
info@betatron.com.tr

Anasayfa / Akıllı Ev

Akıllı Ev

Akıllı Ev Özellikleri

 

Akıllı ev sistemler, aydınlatma, ısıtma, güvenlik ve ev aletlerinin yönetilmesini sağlayan otomasyon sistemlerdir. Akıllı ev teknolojisinde kurulan sistem akıllı cep telefonu ya da tablet gibi cihazlarınıza bağlanarak evde veya evden çok uzakta iken sistemi yönetebilmenizi sağlar. Akıllı ev özellikleri gelişen teknoloji ile her geçen gün yeni imkânlar ile gelişiyor. Akıllı ev uygulamaları siz evde yokken bile evinizi yönetebilmenizi sağlıyor. Bu teknoloji ile hayatınız daha güvenli, konforlu ve tasarruflu hale geliyor. Akıllı evler üstün bir güvenlik sağlıyor. Kurulan otomasyon sistemde kullanılan yüz tanıma teknolojisi ile eviniz çevresinde görülen bir yabancı olduğunda anında akıllı cep telefonunuza haber veriliyor. Böylece hırsızlık gibi risk faktörlerine karşı canınız ve malınız korunma altına alınıyor.

 

Akıllı Ev Sistemleri

 

Akıllı ev sistemleri zamanlayıcı sistemler ve tetikleyici sistemler olarak kurulur. Zamanlayıcı sistemler evinizde yapılmasını istediğiniz olayları otomatik olarak gerçekleştirir. Örneğin gün içerisinde istediğiniz saatte camlarınızı açıp evinizi havalandırıp tekrar kapatır. Ya da bahçe aydınlatmanızı istediğiniz zaman açar ve kapatır. Tetikleyici faktörler ise bir şarta bağlı otomatik çalışan ve akıllı telefonunuzdan yapacağınız işlem ile çalışabilen sistemlerdir. Örneğin kapı açıldığında ışık otomatik yanar ve ev içerisinde hareketlilik olmadığında kendisi kapanır. Ya da ev ve garaj kapınız sizi gördüğünde otomatik olarak açılarak hayatınızı kolaylaştırır. Akıllı ev özellikleri daha birçok işlemi otomatik olarak yapabilmenizi sağlayan bir sistemi sizlere sunar.

 

Akıllı Ev Sisteminin Avantajları

 

Akıllı ev sisteminin en büyük avantajlarından biri üstün bir güvenlik sağlamasıdır. Evinizde hırsızlığa, yangına ve birçok riske karşı koruma sağlanır. Akıllı evde kurulan sistem en küçük bir tehlikeyi bile size haber vererek uyarır. Akıllı ev sistemi ısıtma ve aydınlatma sistemini istediğiniz zaman açıp kapatma şansı sunarak büyük bir tasarruf sağlamanıza olanak tanır. Siz evde yokken ısınma ve aydınlatma sisteminin açık kalma riski olmadığından enerji tasarrufu sağlanır. Akıllı ev sistemi evinize gelmeden önce ısıtma sistemini çalıştırmanızı, kahvenizin hazırlanmasını sağlamanızı veya müziğinizi açabilmenizi sağlayarak harika bir konfor olanağı sunar. Akıllı ev sistemleri ile hayatınız daha güvenli ve konforlu hale gelir. Bu teknoloji ile daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Akıllı Ev Sistemleri, Akıllı Ev Otomasyonları, Akıllı Ev Otomasyonu

 

 

En yeni akıllı ev gelişmeleri

 

 Gelişme gösterilen en önemli alanlardan biri, evler için su güvenlik sistemlerinin ortaya çıkmasıdır. GROHE Sense ve GROHE Sense Guard gibi sistemler, içinizi rahatlatabilir; masraflı ve yıkıcı etkilere sahip sızıntılara ve su hasarına karşı ilk savunma hattı olarak kullanılabilir. Su güvenliği, çok sayıda avantaj sunar.

Evinizdeki sensörler, nem düzeylerindeki değişiklikleri tespit edip sizi uyarır. Böylece sızıntılar gözle görülür hale gelmeden önce bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca bu sistemler, akıllı telefon uygulaması aracılığıyla sizi her türlü sorunla ilgili uyarabilir; evden uzakta olsanız bile, evinizde neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz. Sorunla ilgili bildirimi aldıktan sonra, o anda evde olmasanız bile bu sistemden faydalanarak su kaynağınızı kapatabilirsiniz. Su hasarının önlenmesi, onarımına göre çok daha kolaydır. Akıllı ev alanındaki bu yeni gelişme sayesinde teknoloji meraklısı ev sahipleri, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, evlerini rahatça kontrol edebilmek için bu sistemlerden faydalanabilir.

 

Zamandan Tasarruf

Evde yaşananlara az müdahale ediyor olmanız sizin için zaman tasarrufu demektir. Işıkları kapatmayı, perdeleri indirmeyi, sabah kahveyi demlemeyi ve daha aklınıza gelen birçok ev işini sizin yerinize otomasyon sistemleri yapacak. Yakın gelecekte buzdolabı alışverişlerinizi buzdolabınız internetten sipariş verebilecek, bozulan ürünleri çöpe atabilecek ve hatta kilo durumunuza göre yemeniz gereken sağlıklı ürünleri belirleyecek.

 

 

Akıllı Ev Sistemleri ve Uygulamaları ile Neler Yapılabilir? | Karel

 

Maliyetler Sanıldığı Kadar Yüksek Değil

Akıllı ev sistemlerinin oldukça pahalı olduğu düşünülüyor ama aslında 100 metrekarelik bir evde ortalama ek maliyet yüzde 3-5 arasında değişiyor. Üstelik güzel haber, bu ek maliyetin kısa süre içerisinde kendi parasını çıkaracak olması. Enerji tasarrufu yaptıran akıllı evler sayesinde düşen elektrik, su, doğalgaz faturaları hayal değil!

Konfordan Ödün Vermiyor

Eve gelmeden evi ısıtan veya soğutan, siz yokken bahçenizi sulayan, eve girdiğiniz anda ışıkları açan, rahatlatıcı bir müzik koyan, güneşin konumuna göre güneşlikleri ayarlayan veya uyku düzeninizi algılayıp uyandığınız anda panjurları açan bir sistem düşünün. Akıllı evlerin konforla ilgili nimetleri saymakla bitmez

Tüm Gün Eğlence

Akıllı evlerin bir diğer güzel özelliği evinizdeki tüm sistemlerin birbiriyle iletişim kurabilmesidir. Eğlencenin sürekliliği anlayışı ile tüm ses sistemleri size olarak işler. Sistem siz koltuğa oturduğunuzda sizi algılayarak en sevdiğiniz televizyon kanalını ve müziği açabilir veya siz kalktığınızda en sevdiğiniz programı kaçırmayın diye kaydedebilir. Yine ortam gürültüsüne göre sesleri otomatik ayarlar. Evin her noktasını internet sayesinde bir eğlence noktasına dönüştürebilir.

Akıllı ev sistemleri birçok farklı özelliğin bir araya gelmesiyle oluşan bir bütün olarak düşünülebilir. Siz ister tüm sistemi kurdurabilir veya isterseniz yalnızca bütçenize göre kullanacağınız otomasyon sistemini kurdurursunuz. Böylece kullanmayacağınız bir ürüne para vermezsiniz. Önemli olan neyi aktif olarak kullanacağınızı belirlemek. Bu sistemlerin ana amacının hayatı kolaylaştırmak ve tasarruf olduğunu unutmayın!

Statista araştırma firmasının raporuna göre 2017 yılında akıllı ev pazar hacmi 33.5 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Statista’nın raporunda 2022 yılında ise global pazar hacminin yıllık 112 milyar dolar olması bekleniyor. 2015 yılında McKinsey araştırma firmasının sunmuş olduğu rapora göre ise 2025 yılındaki nesnelerin internetinin akıllı ev konseptinde oluşturacağı, yıllık pazar potansiyelinin 200-350 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor.

 

İbrahim Hamdi Çoğal

Mekatronik Teknisyeni

 

https://www.multitek.com.tr/

https://e-akilliev.com/

https://webtokno.com

 

 

 

BETATRON MÜHENDİSLİK, 2018 yılında elektrik ve otomasyon alanında hizmet vermek amacıyla Eskişehir’de kurulmuştur.

İLETİŞİM BİLGİLERİ